6 °C

“Havuz"u bırakalım geleceği konuşalım

Siber saldırılar, iklim değişikliği gibi yeni ve tehlikeli risklere dikkat çeken Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Çetin, trafik sigortasına sıkışan gündemin değiştirilmesini önerdi.

“Havuzu bırakalım geleceği konuşalım

SERHAT ALİGİL

Güneş Sigorta, bu yıl kuruluşunun 60’ıncı yılını kutluyor. Son verilere göre yılın geride kalan kısmında başarılı performans gösteren şirketin Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin’le, hem bu süreci hem güncel konuları hem önümüzdeki döneme ilişkin önerilerini konuştuk. Bu kapsamda sigortacılık açısından Türkiye’nin vazgeçilmez gündemi zorunlu trafik sigortasıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Çetin, öncelikle bu sigortayla ilgili tartışmalardan çok yorulduklarını, zarar ettiklerini ve imajlarının olumsuz etkilendiğini ifade etti. Buna karşın trafik sigortasında prim artışlarına neden olan hasar karşılıklarının da doğru olduğunu kaydeden Çetin, ayrıca serbest piyasa mantığı içinde “tavan fiyat” olamayacağını vurguladı. Bu noktada geçen temmuz ayında başlatılan “havuz modeli”ni de değerlendiren Çetin şunları anlattı:

"Poliçe kesmeye devam ettik"

“Havuz’ en iyi çözüm değil ama bir çözüm. Artık bu tartışmadan çıkmamız, havuzu bir kenara bırakmamız gerekiyor. Fiyatlarla ilgili olarak havuzun içinde de doğru seviyeye gelebiliriz diye düşünüyorum. Hep birlikte, işbirliği içinde havuzu geliştirebiliriz. Bu noktada önemli bir konu, yeni yasal düzenlemeler sonrası mahkemelerin vereceği kararlar. Bunlar yeni yeni çıkıyor. Türkiye Sigorta Birliği de yargıyla ortak dil bulmada önemli adımlar atıyor. Hasarlarla ilgili sürecin, ödemelerin tahmin edilebilir, yönetilebilir ve standart olması çok önemli. Şunu unutmayalım ki, sigorta sektörümüz her zaman hak edenlere hasarların ödemesi konusunda titizlikle çalışıyor.” Bu süreçte şirket olarak ortaya koydukları tavırla ilgili de bilgi veren Çetin, “Biliyorsunuz trafik, zorunlu bir sigorta. Tavan fiyat kararına katılmasak ve matematik zararı bilsek de poliçe kesmeye devam ettik. Bu duyarlılığı gösteren az sayıda firmadan biri olduk. Ancak bu süreçte aldığımız önlemlerle de bütçemizi çok fazla aşmadık” dedi. Bu noktada bir de çağrı yapan Çetin, sektörün geleceğe, yeni risklere ve tüketicilere katma değerli ürünler sunmaya odaklanmasını istedi. Çetin, şu vurguyu yaptı: “Örneğin siber saldırıların, iklim değişikliğinin ortaya çıkardığı ve çıkaracağı riskleri düşünmeli, planlama yapmalıyız.”

"Vatandaşın geliri çok önemli"

Türkiye’de, sigorta primi üretiminin zorunlu trafik ve kaskoya sıkışmasını değerlendiren Çetin, sektörün gelişimi açısından vatandaşın gelir düzeyine dikkat çekti. “Kültürel bariyerler de var ama bu süreci tam açıklamıyor” diyen Çetin, şöyle devam etti: “Toplum sigortalanmak istiyor. Refah ve varlık arttıkça ve yayıladıkça sigortalanma oranı da yükselecek. Bugün Türkiye’de endüstriyel risklerin tamamı sigortalı. KOBİ’ler de ise eksikler var. Alacak ve kefalet sigortaları ticaret alanını geliştirecek. Sağlıkta önemli gelişmeler olacak. Tamamlayıcı sağlıkta bunu görüyoruz. Konutların iyileşmesi bu alanda sigortalılığı artıyor. AB yasaları ve tüketici bilincindeki gelişmeler de mesleki sorumluluk sigortalarını önemli hale getirdi. Eğitim ve işsizliğe sıra geliyor. Sigortaya sadece aracımızın koruması için değil, değer verdiğimiz her şey için evimiz, işimiz, sağlığımız, sevdiklerimiz için de ihtiyaç duyuyoruz.” Sektörle ilgili yasal altyapı konusundaki sorularımızı da yanıtlayan Çetin, “Yasal altyapıda eksik görmüyorum. Yasal düzenlemeler açısından geçtiğimiz dönemde önemli adımlar atıldı. Bu sektöre önem veriliyor. Örneğin bireysel emeklilik sistemine (BES) otomatik katılımla ilgili yapılanlar gurur verici. Ayrıca bugünlerde mevzuatın, yönetmeliklerin sadeleştirilmesi yönünde çalışmalar var. Bunları da olumlu buluyoruz.”

"Acenteler her zaman var olacak"

Dijitalleşmenin getirdiği yeni olanaklara karşın sigorta sektöründe acentelerin her zaman varolacağını belirten Genel Müdür Çetin, bu kesimin katma değerli bir iş yaptığını vurguladı. Çetin, “Özellikle tanıtım, müşteriyle samimi ilişkiler açısından acenteler çok önemli. Ancak elbette işini iyi yapanlar, kendini geliştirenler, katma değerini artıranlar geleceğe yürüyecek. Sektör açısından acentelerin dijitalleştiği bir dünya öngörüyorum” dedi. Sektörün dijitalleşmesiyle ilgili de yorum yapan Çetin, bu kanalın temelde fiyat odaklı bir ilişki için değil, müşteriyi daha iyi anlamak için kullanıması gerektiğini düşünüyor.

Banka sigortacılığında hızlanacak

60’ıncı yıllarında “Hayat Daha Kolay” mottosunu benimsediklerini hatırlatan ve ülkeyle bütünleşmiş bir şirket olduklarını vurgulayan Genel Müdür Çetin, şu noktalara dikkat çekti: “Geçen 60 yılda ülkemizden aldığımız kaynakları yaptığımız çalışmalarla geri verdiğimizi düşünüyoruz. Toplumun ihtiyaçlarını gören, her alanda herkesle rekabet edebilen bir şirket olmaya odaklandık. Son 10 yılda yeniden yapılandık ve bunun sonuçlarını aldık. Önümüzdeki 5 yıl ise yeniden büyüme dönemi olacak. Sektördeki ilk 10 şirket arasında, daha üst sıraları hedefl iyoruz. Bu noktada ana ortağımız Vakıfbannk’ın desteğinin bizimle olması çok önemli. Banka sigortacılığı açısından yüksek bir potansiyel görüyoruz. Önemi her geçen gün artan bu sigortacılıkla ilgili ortak çalışmalarımızın sonuna geldik. Tam bir entegrasyon olacak. Şirket olarak sürdürülebilir büyüme ve kârlılık peşindeyiz. Faaliyet gösterdiğimiz branşlarda güzel bir dağılımımız var. Önümüzdeki dönemde yangın, mühendislik, nakliyat, tamamlayıcı sağlık gibi sigorta branşlarında daha aktif olmak istiyoruz.” Güneş Sigorta, yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artışla 1,1 milyar liralık prim üretimine ulaştı. Hayat dışı branşlardaki pazar payı ise yüzde 3,57’den yüzde 3,95’e yükseldi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.