20 °C
Ahmet COŞKUNAYDIN
Ahmet COŞKUNAYDIN ahmetcoskunaydin@hotmail.com

TÜSİAD kamuoyunu aydınlatmayı sürdürüyor

Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayici ve İş insanları Derneği, 20 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirdiği yönetim değişikliğinin ardından, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar hazırladığı ve çok uzun çalışmalar sonucu gerçekleşen raporları ile gerek kamuoyuna ve gerekse de yöneticilere yol göstermeyi hedefleyen kuruluş, şimdi yeni Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski önderliğinde, ekonomik yol gösterme dizilerine devam ediyor.

Dijital Dönüşüm, Ekonomi ve Finans, Sanayi Politikaları, Parlamento ve Kamu Kurumları ile İlişkiler, Sosyal Politika, Enerji ve Çevre, Kalkınma Politikaları ve Girişimcilik ve Gençlik konulu yuvarlak masaları olan kuruluş, özellikle, gençleri yenilikçiliğe, yeni teknolojik araştırmalara yöneltecek, 'Bu Gençlikte İş Var ' projesiyle, Türkiye çapında gençleri buluş ve çalışmalarını ödüllendirerek, teşvik ediyor. Bu ödüllü yarışmalarda lise öğrencilerinden başlayıp, üniversite de okuyanları da kapsayan çok geniş bir gençlik yelpazesi, araştırma ve teknolojik buluşlara yöneltilerek, onların bilim ile sanayi alanındaki buluşları ön plana çıkartılıyor.

Ülkemizin üretim ve işsizlik ile enflasyon gibi konularında kalıcı çözümlere yönelik araştırma ve raporlar hazırlatıp, bunları kamuoyu ve yöneticilerle paylaşan TÜSİAD, son olarak daha önceden yapılan ve bir dizi halinde birbirini izleyen aylık, 'İşgücü Piyasası Dinamikleri ve İşsizlik Sorunu 'nu ele alarak değerlendirdi.

Alanında dünya çapında otorite olmuş uzmanlarca hazırlanan söz konusu bu çalışmalar, yetkililere ulaştırılarak, onlara çalışmalarında ve alacakları önlem ve kararlarda yol gösterici ve katkıda bulunmayı da amaçlıyor. Bir önceki dönem TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik döneminde başlatılan bu tür çalışmaların sürdürülmesi, kuruluşun, benzer rapor ve araştırmaları sürdüreceğinin habercisi olarak da değerlendirilebilir. Önceleri sadece tek bir kadın üyeye (Güler Sabancı) sahip olan kuruluş, kadın erkek eşitliğine verdiği önem nedeniyle, adındaki İşadamları başlığını değiştirmiş ve İş insanları olarak düzeltmişti. Organizasyon bünyesine halen sayıları her dönem giderek artan çok sayıda kadın üye de yer alıyor.