6 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

İş dünyasında meditasyon modası

ABD’de Harris İnteraktif’in yaptığı kamuoyu araştırması çalışanlar üzerinde stresin etkisini gözler önüne seriyor. Araştırmada çalışanların yüzde 42’sine göre stresten dolayı işte daha fazla hata yapılıyor, yüzde 34’üne göre stres çalışanlar arasında daha fazla tartışmaya sebep oluyor. Başka çalışmalar da bu araştırmayı destekliyor. Örneğin ABD İş İstatistikleri Bürosu, çalışanlar stres veya stresle ilgili bir rahatsızlıktan dolayı yılda yaklaşık 20 gün izin alıyor. Princeton Tarama Araştırması’na göre de çalışanların yüzde 75’i, işçilerin bir önceki kuşağa göre çok daha fazla stres altında olduğunu düşünüyor. Anlayacağınız araştırmalar çok, sonuçlar kesin: Stres, iş dünyasının en önemli sorunu...

Hal böyle olunca AOL, Apple, Deustsche Bank, Google, HP, IBM, Nike, Microsoft, Reebook, Yahoo, Shell gibi dünyaca ünlü firmalar ve markalar, Asya kültürünün bir parçası olan meditasyonu gündelik yaşamın bir zorunluluğu haline getirdi. Bir çok dev şirket, güne meditasyonla başlıyor ya da çalışanlarına meditasyon semineri öneriyor...

Türkiye’de durum nasıl?

Rakamlar aşağı yukarı aynı, ancak bu kültür pek yerleşmemiş durumda.

İşte bu nedenden dolayı çalışanlar çözümü internet veya cepte arıyor.

Ofislerde iş stresini azaltacak müzikler dinleniyor, cep telefonlarından ise meditasyon programı indiriliyor.

‘Her 220 kişiden biri üyemiz oldu’

Bu programlardan biri de yaşları 25 ila 28 arasında değişen Fatih Mustafa Çelebi, Ali Murat Ceylan ve Berk Yılmaz adlı 3 arkadaş tarafından kurulan Meditasyon Uygulaması.

Bu bilgilerin çoğunu da Meditasyon Uygulaması’nın sözcüsü ve ortağı olan Fatih Mustafa Çelebi veriyor. Türkiye’de ilk kez Türkçe meditasyon uygulamasına geçen yıl başladıklarını dile getiren Çelebi, “Mental sağlığı etkilemek için bu yola çıktık. Ömürler artıyor ancak mutluluk pek yükselişte değil. Meditasyona işte bu nedenle ihtiyaç duyuluyor” diye anlatıyor.

“Peki ilgi nedir” diye sorduğumda yanıt oldukça şaşırtıcı: “Appstore'da 2017'nin en çok beğenilen, indirilen uygulamalarından biri. Hatta sağlık-fitness kategorisinde birinci durumdayız. 9 ayda 350 bin kişi programı indirdi. Bu Türkiye’de her 220 kişinden biri anlamına geliyor. Çalışan kesimi indirgediğimizde rakam 120-130 kişiye kadar iniyor” diye yanıtlıyor. 

Meksika’nın ilk uygulaması

3 genç girişimcinin programı Türkçe olması açısından bir ilk. İngilizce ile yabancı dile giriş yapılmış. Şimdi sıra İspanyolca’da. “Basit bir dil ile sunduğumuz için bazı müşteriler İngilizce’sini geliştirdiklerini de söylüyor. İspanyolca test aşamasında ve benzer izlenimi aldık. Ancak bu dilde ana hedefimiz Meksika gibi Latin Amerika pazarı. Meksika’nın ilk meditasyon uygulamasını geliştiriyoruz. Ardından Brezilya için Portekizce’yi uygulamaya alacağız” diyor Çelebi.

Yatırımcılar arasında milli basketçi de var

Meditasyonu cep telefonuna indiren bu uygulamanın gelişim hızına inanan Türkiye’nin önemli isimleri de var. MV Holding ve Gedik Yatırım'ın ortağı olduğu StartersHub’ın yatırımcıları arasında yer aldığı uygulamaya para yatırılanlar arasında Teknasyon, Vela Partners, Wirecard gibi şirketlerin CEO’ları ve üst düzey yöneticileri ile Milli Basketbolcu Sinan Güler gibi spor dünyasının ünlü isimleri de var.

***

Ofise niyet Deniz’e kısmet

Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi var; Körfez’in en byük bankası Emirates NBD’nin Türkiye ilgisinin. Ağustos 2008'de Emirates NBD PJSC’nin Kurumsal Bankacılık Genel Müdürü Abdul Wahed Al Fahim, Türkiye’de bankalara 500 milyon dolara yakın kredi sağladıklarını belirterek, “Türkiye’ye ilgimiz özellikle son 3-4 yılda arttı. Banka satın alma dahil her türlü fırsatı değerlendiriyoruz” dedi.

Yıl 2013’e geldiğinde bu kez bankanın CEO’su Rick Pudner, kendi ülkeleri dışında fırsatları incelediklerini belirterek “Türkiye’de şube açmak için 300 milyon dolar sermaye koymanız lazım. O yüzden fırsat olursa bir satın alma yapmaya değer. Aradığımız büyük olmayan ancak ‘küçükten biraz büyük’ bir banka” diye açıklama yaptı.

Ancak 10 yıldır devam eden Dubaili bankanın Türkiye ile ilgili hayaliyle ilgili ilk gelişmeyi DÜNYA Gazetesi duyurdu. 16 Ocak’ta gazeteniz DÜNYA, yer alan haberde Emirates NBD’nin bu yıl Türkiye’de temsilcilik ofisi açmayı planladığına yer verildi. Ancak Dubaili banka işi bir adım daha ileri taşıdı ve Rus Sberbank’ın sahibi olduğu Denizbank’ı almak için görüşmelere başladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.